|
BRONHITIS je zapaljenje sluzokože disajnih puteva (bronhija). Najčešće je prouzrokovan infekcijom, a pogoršava ga i udisanje štetnih isparenja, kao što je duvanski dim.
| |
Bronhiti s može biti akutni i hronični. Hronični bronhiti s je oboljenje bronhija usled kojeg dolazi do povećane sekrecije u bronhijima, praćene kašljem i iskašljavanjem. Akutni bronhiti s je akutno zapaljenje traheje i glavnih bronhija, obično povezano s virusnim infekcijama gornjeg dela disajnih puteva. Bolest uzrokuju respiratorni virusi, retko bakterije. Virusne infekcije obično prethode sekundarnim bakterijskim infekcijama. Brojne namirnice pogodne su u slučaju bronhiti sa:
– mukolitici – podstiču i olakšavaju izbacivanje sluzi, npr. crni luk i rotkvica.
– emolijensi – smanjuju i olakšavaju zapaljenje sluzokože disajnih puteva,
npr. bamija, urme i smokve.
– Antibiotici i antiseptici – korisna sredstva u borbi protiv bakterija i virusa
(koji prouzrokuju i pogoršavaju bronhitis) su beli luk i propolis.
Za prevenciju povećati unos:
Crnog luka – esencijalno ulje, odgovorno za specifičan miris luka, deluje kao mukoliti k (rastvarač sluzi), ekspektorans (olakšava iskašljavanje) i antibiotik.
Crni luk je veoma pogodan za akutni ili hronični bronhitis. Najdelotvorniji je kada se jede presan, i samo udisanje mirisa pokazalo se delotvornim.
Belog luka – beli luk deluje kao mukoliti k i antibiotik. Veoma je efi kasan protiv infekcija disajnih puteva, pa i virusnih. 
Rotkvica – rotkvica sadrži jake sumporne esencije koje olakšavaju izbacivanje sluzi iz disajnih puteva.
Rena – po sastavu i dejstvima, ren je sličan rotkvici. Sprečava prekomerno nagomilavanje krvi u tkivima i pročišćava bronhijalne cevčice.
Praziluka – ima dejstvo mukoliti ka, slično dejstvu belog luka.
Potočarke – sadrži sumporna jedijnjenja odgovorna za njen specifi čan ukus.
Olakšava iskašljavanje.
Kineskih urmi* – zahvaljujući biljnom lepku koji sadrže (poznat i kao guma arabika), razlaže sluz i olakšavaju iskašljavanje, što je korisno u slučaju bronhitisa.
Urmi – urma omekšava sluzokožu disajnih puteva. Urme prokuvane u mleku (po mogućnosti biljnom) odličan su lek za bronhiti s i prehladu.
Smokava – smokva omekšava sluzokožu disajnih organa. Prokuvana u mleku preporučuje se protiv bronhiti sa i prehlade.
Bamija (gumbo-mahune) – bamija je bogata biljnim lepkom (poznat i kao guma arabika) koji smiruje digesti vni i respiratorni trakt.
Meda – deluje kao emolijens, smiruje disajne puteve i ublažava kašalj.
Propolisa – ovaj prirodni anti bioti k koji proizvode pčele koristeći biljni vosak i smolu, smanjuje zapaljenje disajnih puteva i deluje anti virusno. Preporučuje se u slučajevima akutnog bronhiti sa i hroničnih bolesti nastalih zbog pušenja.
Vitamina A – vitamin A je neophodan za zdrave ćelije koje oblažu disajne cevčice. Šargarepa, zeleno lisnato povrće, voće kao što je mango ili kajsija, dobar su izvor beta-karotena (u telu se pretvara u vitamin A).
Vitamina C – šti ti tkivo pluća.
Za lečenje ili prevenciju smanjiti ili eliminisati unos:
Soli – natrijum zadržava tečnost u tkivima, što je u slučaju bronhiti sa štetno.
Smanjivanjem unosa soli (eliminisanjem skrivenih soli iz mnogih prerađevina) znatno se poboljšava stanje.
Alkoholnih pića – alkohol smanjuje otpornost organizma i otežava oporavak od bronhitisa.
Zasićenih masti – prevelik unos zasićenih masti , uobičajen u ishrani savremenog čoveka, slabi imuni sistem i otežava oporavak od bronhitisa.
* Kineska urma (Zizyphus Jujuba L.), poznata i kao žižola, čičimak, poti če iz Kine gde se gajila još pre 4000 god. Njen plod je sličan plodu klasične urme, boje kafe, dug 3- 4 cm. Pokožica je sjajna, a pulpa svetlozelena, egzoti čnog ukusa. U 100 g plodova nalazi se 400 mg vitamina C. Ova biljka se na Dalekom Istoku koristi kao lek za oboljenja srca, regulisanje krvotoka, otklanjanje malokrvnosti , bolesti bubrega i disajnih organa.
Emeli Dožić
|