|
Slon nas zabavlja u zoološkim vrtovima i cirkusima praveći čuda.
Ali da li ga dobro poznajemo?
Ko bi rekao da je jedan odrasli afrički slon od repa do surle, preko leđa, dug 8 metara i da teži 4-6 tona? Indijski slon je metar kraći i tonu lakši. Afrički slonovi su po svemu divovi. Na primer, creva su im duga 30-40 metara! Uši su im kao dva velika jedra.
| |
Dva metra duga surla sastoji se od 40.000 vretenastih mišića. Njima lomi grane i stavlja hranu u usta . Surla je toliko gipka da slon njome može sa zemlje podići i novčić. Značajno je i čulo mirisa u njoj.

Ne samo da surlom ubacuje hranu u usta, već njom i pije. kada pije, svaki put usisa 4-10 litara vode i uštrica u usta. U toku dana popije 300 litara vode.

Surlom izražava i svoja osećanja. od radosti, kada se sretne sa poznatim slonom, grli ga surlom.
I parenje počinje ljubavnim zagrljajem, a završava "poljupcem".

Kljovama slon iskopava iz zemlje različito ukusno korenje. Njima trese veliko drveće sve dok sa njega ne strese slatko voće. Voli slatkiše i rado žvaće stabljike šećerne trske.

Afričke slonove su uvek rado lovili. Još i danas ih love lovokradice zbog vrednosti slonove kosti. Mužjacima kljova obično naraste do 2 metra. Najduža kljova koja je ikada nađena bila je dugačka 349 cantimetra.
Slon živi dugo.Osim staropsti i lovokradica, uzroci njegove smrti su vrlo prozaični: ispadanje zuba i nemogućnost žvakanja hrane. Najstariji poznati slon živeo je u sidnejskom zoo-vrtu. Ta slonica se porodila tek u 55-oj, a uginula je tek
u svojoj 70-oj.

Preuzeto iz knjige Čuda prirode, Čarli Bud
|